Moda na retro gry

Kto z rozżalenie nie wspomina swoich pierwszych rozgrywek na Pegasusa, albo kultowych gier na pionierskim PlayStation? No właśnie, coś w tym jest, że tęsknimy do czasów swojej młodości. Nasi rodzice zwykle w tym momencie wtrącają znany wszystkim zwrot “kiedyś to było lepiej”. Z całą pewnością czasy nie były lepsze, tylko byliśmy młodzi, a młodość to najlepszy okres życia. Z tego powodu co jakiś czas na rynku słychać o wielkich comebackach znanych marek czy to artykułów spożywczych jak np. Frugo albo remakach kultowych filmów np. Star Wars czy polskiego Pitbulla. Jedne wychodzą lepiej, inne gorzej. Nie inaczej jest na rynku gamingowym.

Retrogaming

Jest to dość spory ruch społeczny polegający na graniu bądź kolekcjonowaniu starych gier video i przestarzałych konsol. W samych Stanach Zjednoczonych jest to bardzo popularny. Retrogaming składa się z trzech rodzajów aktywności: grania w stare gry za pomocą oryginalnych konsol, graniu w dzisiejsze symulacje gier oraz grę ze starych nośników danych na nowoczesnym sprzęcie poprzez różnego rodzaju wtyczki. Retrogaming istnieje od wczesnych lat branży gamingowej, lecz został spopularyzowany dopiero po przez Internet. Argumentuje się, że głównymi powodami, dla których gracze powracają, to nostalgia za różnymi epokami oraz idee, że ​​starsze gry mogą być trudniejsze, bądź też prostota tych gier, która pozwala na poświęcenie mniejszej ilości czasu na jej przejście.

Co można uznać za retro?

Gry retro są generalnie produkowane od lat 70. do wczesnych lat 2000. Mogą to być gry wideo na platformy od pierwszej do szóstej generacji konsol, a także gry komputerowe dla retrocomputingu ( ruch miłośników retrooprogramowania).

Najpopularniejsze remaki

Choć wyżej przedstawiona subkultura jest raczej zbiorem zapaleńców, do wśród graczy nie brakuje takich, którzy chętnie zagrają na współczesnym sprzęcie w ulepszone wersje kultowych pozycji. Prym w edycjach starych gier wiedzie Nintendo. Można to zaobserwować w sprzedaży nowego Super Mario Bros, który na E3 zgromadził największa ilość fanów. Activision też planuje wrócić do korzeni, bowiem ogłosiło wznowienie serii Crash Bandicoot N. który ukazał się pierwotnie na PlayStation 1. Dzięki tym zabiegom możemy choć na chwilę wrócić do czasów naszej młodości i nieźle się przy tym bawić.