Zalety grania w gry komputerowe

Granie w gry to nie tylko rozrywka

Gra nie tylko może być świetną zabawą, ale ostatnie badania wykazały, że istnieje wiele korzyści naukowych związanych z graniem – od zwiększania masy mózgu po łagodzenie bólu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Gry 3D polepszają pamięć

W badaniu przeprowadzonym w 2015 roku przez The Journal of Neuroscience, naukowcy z University of California, zwerbował 69 uczestników. 33 ochotników poproszona o granie w Super Mario 3D World przez dwa tygodnie, kolejne 33 osoby w Angry Birds, a pozostali byli grupą kontrolną nie grającą w nic. Ludzie, którzy grali w Mario, lepiej radzili sobie z zadaniami z pamięcią uzupełniającą, podczas gdy inni nie wykazywali żadnej poprawy przed i po grze.”Gracze, którzy preferują złożone gry wideo 3D, osiągają lepsze wyniki” – podsumowali naukowcy.

2. Granie uśmierza ból

Amerykańskie pismo naukowe – American Journal of Preventive Medicine, w 2012 roku opublikowało badania, które dowiodłym, że gry video poprawiaja stan zdrowia. U 195 pacjentów odnotowano poprawę stanu fizycznego i psychicznego. Ponadto, w 2010 roku na konferencji American Pain Society, przedstawiono wyniki badań, które pokazywały, że granie w gry, zwłaszcza w wirtualną rzeczywistość, skutecznie zmniejszają poziom lęku u osób po traumach oraz przewlekły ból. Jeffrey Gold z University of Southern California, tłumaczy te zjawisko tym, że podczas grania, pacjenci często zapominają o swoich dolegliwościach, ponieważ rozgrywki bardzo mocno angażują inne zmysły, jak wzrok, dzięki czemu objawy schodzą na dalszy plan. Także gry komputerowe mogą okazać się dobrym panaceum
na kaca.

3. Poprawiają zdolności czytania dzieciom z dysleksją

Nie taki zły wilk, jak go malują. Gry komputerowe mogą również pomóc dzieciom zmagającym się z dysleksją. W 2013 w naukowym czasopiśmie Cell, zbadano wpływ akcji, takich jak „Rayman Raving Rabbids” i udowodniono, że mogą pomóc dzieciom z dysleksją w wieku od 7 do 13 lat czytać szybciej, bez utraty poziomu zrozumienia tekstu. Wyniki były równe lub lepsze od tradycyjnych metod czytania, które mogą być bardziej czasochłonne i nie tak zabawne.Naukowcy uważają, że szybkie tempo tych gier pomogło dzieciom zwiększyć ich koncentrację uwagi, chociaż ta hipoteza nie została jeszcze sprawdzona.

4. Tetris pomaga ograniczyć skutki traumy.

Stary, dobry Tetris również może pomóc w czymś, oprócz marnowania czasu. Dwa lata temu, na oddziale ratunkowym szpitala w Oksfordzie przeprowadzono eksperyment na uczestnikach wypadków drogowych. Części osób została poproszona o zgranie w Tetrisa przez 20 min, reszta w tym czasie miała do dyspozycji jedynie krzyżówki i gazety do czytania. Gracze Tetrisa mieli średnio o 62 procent mniej retrospekcji traumatycznych wypadków. Badania opublikowane w 2017 roku w Molecular Psychiatry dowodzą, że „krótka, oparta na nauce interwencja oferuje środki o niskiej intensywności, które mogą znacznie poprawić zdrowie psychiczne osób, które doświadczyły traumy psychologicznej”.